Raseinių naujienų portalas

NaujienosSveikata

Nuo žmogaus papilomos viruso pradedami skiepyti 11-mečiai berniukai

Nuo žmogaus papilomos (ŽPV) viruso pradedami skiepyti 11-mečiai berniukai.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė LRT pabrėžė, kad šiuo lytiniu keliu plintančiu virusu, sukeliančiu vėžinius susirgimus, gali užsikrėsti tiek mergaitės, tiek berniukai.

„Būtent tie, kurie turi 11 metų ar jiems sueis 11 vėliau, jie bus skiepijami nuo žmogaus papilomos viruso. Vaikų profilaktinio skiepijimo kalendorius papildytas būtent nuo šios dienos, 2023 metų vasario 1 dienos“, – trečiadienį LRT sakė specialistė.

Iki šiol, nuo 2016 metų, Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo ŽPV infekcijos buvo skiepijamos tik vienuolikmetės mergaitės, siekiant sumažinti susirgimų gimdos kaklelio vėžiu.

Anot D. Razmuvienės, skiepai yra rekomendacinio pobūdžio, o vyresni nei 11 metų vaikai nebus skiepijami. Šiuos skiepus taiko apie 60 pasaulio valstybių.

Sveikatos apsaugos ministerija pabrėžia, jog šalys, kuriose aktyviai skiepijama nuo ŽPV infekcijos, praneša, kad sumažėjo ikivėžinių susirgimų skaičius. 

Skiepijimo schemą sudaro dvi ŽPV vakcinos dozės, tarp pirmos ir antros ŽPV vakcinos dozių turi būti ne trumpesnis kaip šešių mėnesių laikotarpis. Nemokamai bus galimybė pasiskiepyti dviem vakcinos dozėmis.

ŽPV infekcija yra virusinė infekcija, dažniausiai perduodama lytiniu keliu per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu. Tai yra dažniausia pasaulyje lytiniu keliu perduodama infekcija. Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje.

ŽPV tipai turi onkogeninių, t. y. galinčių sukelti vėžį, savybių. Vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina be jokio gydymo, savaime. Tačiau kartais ŽPV pasilieka organizme ir sukelia lėtinį uždegimą arba kitas sveikatos problemas, kurios neretai priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.

Norint išvengti ŽVP rekomenduojama vengti rizikingo seksualinio elgesio, naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus) lytinių santykių metu, mažinti tabako vartojimą arba jo atsisakyti, gydyti lytiškai plintančias infekcijas.

Anot specialistų, efektyviausia priemonė – skiepai, kurie apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, kitų didelio laipsnio lytinių organų audinių pažeidimų bei karpų, sukeltų ŽPV. Tikslingiausia skiepus skirti 9–13 metų tiek mergaitėms, tiek berniukams ir jaunesnio amžiaus moterims (iki 26 metų), dar nesusidūrusioms su ŽPV (prieš pirmąjį jų lytinį kontaktą).

Specialistai atkreipia dėmesį, kad vakcinos yra profilaktinės, ne gydomosios: jeigu prieš skiepijantis buvo nustatyta ikivėžinių pokyčių gimdos kaklelyje, makštyje, tai pasiskiepijus tie pokyčiai neišnyks ir paskiepytos moterys bus apsaugotos tik nuo ŽPV tipų, kuriais dar nėra užsikrėtusios.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us