Raseinių naujienų portalas

KitaNaujienosVerslas

Pajamų deklaravimui liko savaitė – TOP 5 klausimai ir atsakymai

Šiuo metu pareigą atliko apie 60 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau nei 1,23 mln. gyventojų. VMI dalinasi dažniausiais paskutinę pajamų deklaravimo savaitę užduodamais klausimais bei atsakymais.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė, t. y. iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 60 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau nei 1,23 mln. gyventojų. VMI dalinasi dažniausiais paskutinę pajamų deklaravimo savaitę užduodamais klausimais bei atsakymais.

Kodėl man susidarė mokėtina suma?

Mokėtina gyventojų pajamų mokesčio (GPM) suma gali susidaryti dėl pritaikyto per didelio Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio (MNPD), taip pat tais atvejais, kai gauta pajamų iš individualios veiklos, nuomos pajamų iš gyventojų bei kt. Plačiau čia.

Ar turiu deklaruoti ir nulines individualios veiklos (IDV) pajamas?

Taip, pajamų deklaraciją iki gegužės 2 d. turi pateikti visi gyventojai, kurie praėjusiais metais buvo įregistravę IDV su pažyma arba įsigiję verslo liudijimą, net ir tada, kai pajamų iš veiklos nebuvo gauta. Tuomet į pajamų eilutę tiesiog įrašomas „0“.

Kodėl turiu teikti gyventojo (šeimos) turto deklaraciją?

Iki gegužės 2 d. gyventojo (šeimos) turto deklaracijos formą „FR0001“ per Elektroninę deklaravimo sistemą (kartu su pajamų deklaracija) turi pateikti asmenys, kuriems tokia pareiga atsirado dėl 2022 m. eitų pareigų: politikai, valstybės tarnautojai, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, savivaldybių, valstybės įmonių vadovai ir jų pavaduotojai, teisėjai, notarai ir kiti asmenys bei jų šeimų nariai.

Kaip deklaruoti NT nuomos pajamas?

Jei būstas nuomotas įsigijus verslo liudijimą, fiksuotas pajamų mokestis sumokamas iš karto, tačiau pajamas, kaip ir visas kitas IDV pajamas – netgi nulines, deklaruoti reikės iki gegužės 2 d. Gyventojo pajamoms iš šios veiklos perkopus 45 tūkst. eurų ribą, viršijanti dalis papildomai apmokestinama 15 proc. GPM. Jei veikla nebuvo registruota, gautas pajamas galima deklaruoti teikiant pajamų deklaraciją, tuomet jos apmokestinamos 15 proc. (arba 20 proc.[1]) GPM tarifu – tai padaryti taip pat reikia iki pajamų deklaravimo termino pabaigos.

Pažymėtina, kad gyventojai, kurie NT nuomojo įmonėms arba IDV vykdantiems gyventojams, GPM nemoka, nes gautos pajamos yra priskiriamos A klasės pajamoms, nuo kurių mokestį apskaičiuoja, išskaičiuoja ir sumoka pats nuomininkas.

Deklaravau mokesčių permoką – kada ją gausiu?

Permokas VMI visiems klientams grąžina iki liepos 31 d., o permokų grąžinimui sąrašai sudaromi atsitiktine tvarka, neatsižvelgiant į deklaracijos pateikimo datą. GPM permoka grąžinama tada, kai gyventojas yra pateikęs ar patikslinęs visas privalomas ankstesnių metų pajamų deklaracijas, o taip pat, jei reikia, ir nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas.

Aktuali informacija VMI svetainėje ir „Youtube“ bei konsultacijos telefonu

Visa aktuali informacija apie pajamų deklaravimą – www.vmi.lt > Pajamų deklaravimas, o deklaracijos pildymo instrukcijos – VMI „Youtube“ kanale. Daugiau informacijos dėl mokesčių konsultacijų ir nuotolinių paslaugų rasite čia. Primename, jog atvykimui į VMI aptarnavimo padalinį būtina išankstinė registracija.


[1] Jei pajamų suma  viršija 120 VDU (2022 m. – 180 492 eurai), tai viršijančioji dalis apmokestinama 20 proc. pajamų mokesčio tarifu.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us