Raseinių naujienų portalas

KitaSveikata

Patvirtinta – žodis „daunas“ negali būti vartojamas

Žmonių su Dauno sindromu asociacija kartu su advokatų profesinės bendrijos „Constat“ advokatu, pateikė Valstybinei kalbos komisijai kreipimąsi dėl žodžio „daunas“ pripažinimo turinčiu menkinančią reikšmę ir uždraudimo vartoti viešojoje erdvėje.

Žmonių su Dauno sidromu ir jų globėjų asociacijos atstovai nurodė, kad šiandieninėje kalboje žodis „daunas“ viešojoje erdvėje itin dažnai vartojamas norint įžeisti, pažeminti kitą žmogų, leidžiant suprasti, kad tas žmogus yra „kvailas“, kenkiantis visuomenei. Žmonės, turintys Dauno sindromą, dėl šio žodžio vartojimo viešojoje erdvėje, siekiant sumenkinti bei pažeminti kitus žmones, jaučiasi diskriminuojami turėdami šį sindromą. Dėl šio žodžio vartojimo viešojoje erdvėje suprantama, kad žmonės, turintys šį sindromą, neva yra blogesni už kitus ir bet koks kito žmogaus netinkamas elgesys yra prilyginamas Dauno sindromą turintiems žmonėms, taip sukeliant asociaciją, jog Dauno sindromą turinys asmenys yra vertintini neigiamai. Šio žodžio vartojimas, siekiant įžeisti kitus asmenis, ne tik žeidžia žmones, turinčius Dauno sindromą, bet ir skatina patyčias visuomenėje, yra laikoma, kad žmonės, turintys šį sindromą yra prastesni ir/ar blogesni už kitus žmones. Pažymėtina ir tai, kad šio žodžio vartojimas viešojoje erdvėje, kai yra siekiama sumenkinti kitus asmenis, labai žeidžia bei skaudina ir šeimos narius, artimuosius, kurie augina vaikus ar artimoje aplinkoje turi žmonių, gimusių su Dauno sindromu.

Valstybinė Lietuvių kalbos komisija, atsakydama į minėtą kreipimąsi patvirtino: “žodis “daunas” niekada nebuvo vertintas, kaip vartotinas žodis, nėra ir nebuvo įtrauktas į žodynus”.

Advokatų profesinės bendrijos advokatas Marius Čepulis paaškino, jog Valstybinė kalbos inspekcija turi teisę reikalauti iš visų Lietuvos Respublikoje veikiančių įmonių, įstaigų ir organizacijų, pašalinti Valstybinės kalbos įstatymo ir kitų teisės norminių aktų, nustatančių valstybinės kalbos vartojimą ir jos taisyklingumą, pažeidimai. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (toliau – ANK) numato administracinę atsakomybę už Valstybinės kalbos neteisingą vartojama, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų ar nurodymų nesilaikymą (ANK497-503).

Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos direktorė Neringa Šalugienė: Asociacija stengiasi integruoti žmones su Dauno sindromu į visuomenės gyvenimą, pakeisti visuomenės požiūrį, skleidžiant informaciją, kad žmonės su Dauno sindromu yra labiau panašūs į kitus žmones, nei skirtingi, kad jie nėra blogesni už kitus ir negali būti menkinami visuomenėje, juo labiau, kai šis sindromas įgyjamas gimstant, t.y. šio sindromo turėjimas nepriklauso nuo asmens valios ar elgesio, taigi negali būti kriterijumi vertinant asmenį. Siekiama panaikinti socialinę atskirtį, o žodžio „daunas“ vartojimas viešojoje erdvėje menkinamąja reikšme, trukdo pasiekti šiuos tikslus ir tik skatina patyčias bei menkina ir skaudina Dauno sindromą turinčius žmones, todėl žodis „daunas“ neturi būti vartojamas nei viešajame gyvenime, nei visuomenės informavimo priemonėse. Asociacija, prašo visuomenės, nevartoti žodžio „daunas“, norint kažką įžeisti, ir pradeda visuomenės informavimo akciją  #neskaudink”. “Tegu šis žodis Lietuvoje lieka tik mokslininko pavardė, kurio vardu pavadinta 21 chromosomos trisomija, o kitame kontekste vartoti žodį “daunas” bus gėda”.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us