Raseinių naujienų portalas

Sveikata

Tymai – nėra vaikiška liga: nepasiskiepijus apsisaugoti sunku

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento Raseinių skyrius primena, kad tymai – itin užkrečiama virusinė infekcinė liga, pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad vienintelė priemonė, galinti apsaugoti nuo tymų bei suvaldyti šios infekcijos plitimą visuomenėje, yra vaikų profilaktinis skiepijimas pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Siekiant suvaldyti tymus, labai svarbu, kad būtų paskiepyta 95 proc. gyventojų, kitaip kyla reali tymų protrūkių ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų grėsmė.

Šiemet Lietuvoje (iki vasario 20 d.) užfiksuota 10 tymų atvejų, iš jų 2 – Raseinių rajone. Ši liga diagnozuota suaugusiajam, kuris savo skiepų būklės nežinojo ir neskiepytam 18 mėn. vaikui.

Pastaraisiais metais Raseinių rajone tymai buvo užregistruoti 2019 m., kuomet liga buvo nustatyta trims asmenims.

Raseinių rajone skiepijimų apimtys nesiekia rekomenduojamo rodiklio, t. y. 95 proc. 2022 m. skiepijimų apimtys nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės 2  metų amžiaus grupėje siekė 93,56 proc., 7 metų amžiaus grupėje – 94,24 proc.,  2021 m. – 2 m. amžiaus grupėje skiepijimų apimtys siekė 92,9 proc., 7 metų amžiaus grupėje – 94, 60 proc.

Skiepai gelbsti nuo sunkių komplikacijų

Vienintelė specifinė priemonė, galinti apsaugoti nuo šios užkrečiamosios ligos ir sunkių jos komplikacijų bei suvaldyti tymus visuomenėje, yra profilaktinis skiepijimas. Primename, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito nemokamai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15–16 mėn. pirmąja vakcinos doze, o 6–7 metų – antrąja doze. Įskiepijus dvi šios vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga. (Vaizdinė informacija žr. žemiau).

Primename, kad darbdavio lėšomis, skiepijami visų pareigybių ir profesijų asmenys, kurių veikla susijusi su žmonių sveikatos priežiūra, taip pat su kita veikla, kurios metu yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti šia užkrečiamąja liga.

Infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus

Tymų virusas plinta aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašeliniu) būdu, tačiau gali plisti ir per kvėpavimo takų išskyromis užterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Užsikrėtęs žmogus virusą gali platinti 4 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Inkubacinis periodas trunka nuo 7 iki 9 dienų, kartais iki 21 dienos.

Užtenka vos 15 minučių kontakto, ypač būnant uždarose blogai vėdinamose patalpose su sergančiu asmeniu, kad įvyktų užsikrėtimas.

Kaip elgtis po sąlyčio su susirgusiu asmeniu?

Rekomenduojama stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų po sąlyčio su sergančiu žmogumi ir pasireiškus bet kokiems tymams būdingiems simptomams (karščiavimui, slogai, kosuliui, bėrimui ir kt.), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti apie turėtą sąlytį su tymais sergančiu asmeniu.

Neskiepytiems ar paskiepytiems ne pagal visą skiepijimo schemą (skiepytiems viena MMR vakcinos doze), taip pat nesirgusiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems suaugusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti ne vėliau kaip per 72 val. po turėto kontakto. Nespėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti. Suaugusieji nemokamai skiepijami ta pačia MMR vakcina kaip ir vaikai.

Kiekvienam įtariamajam arba sergančiajam tymais rekomenduojama izoliuotis namuose ir laikytis gydytojo nurodymų.

https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/tymai


Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us