Raseinių naujienų portalas

Kita

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija pradeda akciją „Atsakinga šienapjūtė su šalies medžiotojais”

„Atsakinga šienapjūtė su šalies medžiotojais” – tai akcija apie atsakingą šienapjūtę jauniklių vedimo laikotarpiu.

Stirnos jauniklius veda pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje. Šis laikotarpis gamtoje sutampa su šienapjūtės laikotarpiu ūkininkų laukuose, todėl gali turėti tragiškų pasekmių stirniukams.

Pirmas kelias savaites gimus stirnos jaunikliams jos nesivedžioja stirniukų kartu, nes jie tiesiog yra per silpni. Stirnos jauniklius saugiai palieka pievose, ir nors žmonėms dažnai gali pasirodyti, jog jaunikliai yra vieniši našlaičiai, tačiau motinos visada būna netoliese. Esant reikalui jos gali nuvilioti plėšrūnus nuo jauniklių, kurie yra per silpni pasipriešinti ar pabėgti. Todėl radus pievoje stirniuką, niekada nereikėtų jo liesti ar artintis, nes jūsų paliktas kvapas, gali būti tiesiausias kelias plėšrūnams iki stirnų jauniklių.

Tačiau šienapjovė – nėra plėšrūnas ir stirnai jos suklaidinti nepavyks. Kiekvienais metais šienapjūtės metu visame pasaulyje žūsta tūkstančiai jauniklių. Medžiotojų ir žvejų draugija nori prisijungti prie akcijos, kuri kitose šalyse (Ispanija, Slovakija, Vokietija ir kt.) vykdoma jau ne vienerius metus ir kviečia ūkininkus šienauti atsakingai. Be jau naudojamų techninių priemonių ant šienapjovių, kurios baido žolėje besislepenčius gyvūnus, medžiotojai nori ateiti į pagalbą su tilktį darančiais šunimis, bei dronais apžiūrėti pievas, prieš pradedant šienavimą.

Akcijos esmė – išsaugoti kiek įmanoma daugiau stirnų jauniklių šienapjūtės metu, todėl kviečiame ūkininkus prisijungti prie akcijos ir prieš pradedant šienavimą savo laukuose informuoti medžiotojus.

Kaip vyksta stirniukų paieška? Jauniklių galima ieškoti dviem būdais. Su termo daviklius turinčiais dronais, skraidant virš planuojamo šienauti lauko anksti ryte, kol žolės dar nėra įšilusios ir stirniukai savo šiluma išsiskiria iš vėsesnės aplinkos. Kitas būdas – šukuojant lauką su pointeriais – medžiokliniais šunimis, kurie daro tilktį, arba paprasčiau sakant, sustingsta pamatę laukinį žvėrelį. Ši įgimta šunų savybė puikiai leidžia ne tik medžioti, bet ir gelbėti laukinius gyvūnus. Nes šuniui užuodus jauniklį ir sustingus, jis nėra išbaidomas, kas leidžia lengviau paimti stirniuką ir jį nunešti į saugią vietą, kur nebus vykdomas žolės pjovimas. Taip pat galima kombinuoti abu šiuos būdus, nes net ir pastebėjus stirniuką su termo kamera, jį vis tiek gali būti sunku rasti žolėje, dėl jo puikaus „kamufliažo“.

Elninių žvėrių populiacija yra smarkiai padidėjusi, todėl ši akcija įgauna vis didesnę reikšmę, nes jauniklių kasmet irgi atsiranda daugiau. Medžiotojai supranta – didesnė stirnų populiacija – didesnė žala ūkininkams, tačiau tai nereiškia, kad galima populiaciją reguliuoti tokiu žiauriu būdu. Kiekvienas ūkininkas, kuriam bent kartą gyvenime yra tekę susidurti su stirniukais pievose šienapjūtės metu, pripažins, jog tai tikrai nebuvo malonus įvykis jų gyvenime.

Jauni stirniukai, žalos laukams nedaro. Tačiau stirnos yra svarbi ekosistemos dalis. Gamtoje viskas yra sisiję. Stirnų jaunikliai yra lengvas grobis plėšrūnams, todėl jų kiekis tiesiogiai koreliuoja su plėšrūnų populiacija. Taip pat, gamtoje kiekvienas žvėrelis turi savo vietą ir gyvenamą arealą. Kol jame yra stirnų, mažiau bus stambiųjų kanopinių žvėrių, kaip elniai ar briedžiai, kurie ūkininkų laukams gali padaryti nepalyginamai daugiau žalos.

Ūkininkavimas ir jo technologijos yra labai pažengusios. Ūkininkai supranta, kas yra atsakingas ir tvarus žemės ūkis. Laukai yra purškiami naktį tam, kad išsaugotume bites. Tam, kad būtų išsaugoti stirniukai, prieš pradedant šienavimą, reikia apžiūrėti lauką, o radus jauniklių, juos nugabenti į saugią vietą.

Norime pakviesti prisijungti prie akcijos medžiotojus, kurie turi termovizorinius dronus ar tilktį darančius medžioklinius šunis. Taip pat ūkininkus, kuriems rūpi, kas gyvena jų laukuose ir nori šienauti atsakingai. Nes tik bendradarbiaudami pasieksime geriausią rezultatą.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us