Vitaminas D, dažnai vadinamas saulės vitaminu, yra svarbus mūsų organizmui. Jis prisideda prie kaulų ir dantų sveikatos, imuninės sistemos veiklos, raumenų funkcijos, taip pat padeda palaikyti kalcio ir fosforo įsisavinimą. Nors mūsų kūnas gali gaminti vitaminą D, kai oda yra veikiama saulės spindulių, gyvenant šiauriniuose regionuose ar praleidžiant daug laiko patalpose, daugeliui žmonių pastebimas didesnis šio vitamino poreikis. Šiame straipsnyje aptarsime galimus vitamino D šaltinius bei kaip tinkamai papildyti savo mitybą šiuo svarbiu vitaminu.
Vitamino D šaltiniai
Vitaminas D 4000 natūraliai randamas nedaugelyje maisto produktų. Pagrindiniai jo šaltiniai yra riebi žuvis, tokia kaip lašiša, tunas ir skumbrė, taip pat žuvų taukai, grybai. Mažesni kiekiai randami jautienoje, kiaušinio trynyje ir sūryje. Kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, pienas, jogurtas ir grūdiniai produktai, dažnai yra praturtinami vitaminu D.
Vitamino D papildų vartojimas ir dozavimas
Vitamino D papildai yra efektyvus būdas papildyti mitybą šiuo vitaminu. Jie gali būti skystos formos arba kapsulėse, tabletėse. Skystas (aliejinis) vitaminas D dažnai yra geriau įsisavinamas ir lengviau dozuojamas, ypač vaikams ar žmonėms, kuriems sunku nuryti kapsules. Kapsulės ir tabletės yra patogesnės nešiotis ir vartoti ne namuose, taip pat tiems žmonės, kurie nemėgsta aliejinės tekstūros skystų papildų.
Vitamino D dozės gali skirtis priklausomai nuo poreikio. Vitamino D referencinis kiekis suaugusiems per parą yra 5 µg (200 TV (tarptautinių vienetų)). Tačiau dažnai rekomenduojamos didesnės dozės – 1000–2000 TV. Didžiausia leistina vitamino D dozė yra 100 µg (4000 TV).
Renkantis vitamino D papildus, svarbu atkreipti dėmesį į ingredientų kokybę ir gamintojo reputaciją. Ieškokite papildų, kurie yra patikrinti dėl grynumo. Taip pat atkreipkite dėmesį į vitamino D formą – D3 (cholekalciferolis) yra efektyvesnė forma nei D2 (ergokalciferolis).
Vitamino D papildus galima įsigyti vaistinėse ar internetu. Jei reikia, prieš pradėdami vartoti papildus, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, ypač jei priklausote rizikos grupei ar turite sveikatos problemų.