Raseinių naujienų portalas

KultūraNuomonės

Misija – išsikraustyti per savaitę – įvykdyta, arba nuo kada pamotei rūpi podukra, o politikui – kultūra?

Jei kartais dar sakoma, kad kultūra mūsų šalyje yra podukros vietoje, tai nežinia kokio grubaus palyginimo reiktų kalbant apie Raseinius, bet mintyse suktųsi tikrai ne gražiausi.

Raseinių rajono kultūros centro (toliau RRKC) pastato renovacijos darbai pradėti dar 2017 m. Ir nuo pat pradžių jie nebuvo sėkmingi. Strigo darbų tempai, pirkimai ir t.t. Galų gale bankrotą paskelbė renovaciją vykdžiusi statybinė įmonė. Šių metų gegužės mėnesį Apeliacinis teismas pagaliau priėmė palankų sprendimą Dėl Raseinių rajono kultūros centro renovacijos. Taigi buvo supaprastintas pirkimas ir atnaujintas RRKC renovacijos konkursas.

Rugsėjo 20 dieną Savivaldybės internetiniame tinklapyje, socialinėje paskyroje „ištransliuota“ džiugi akimirka – mūsų pozuoti prieš objektyvą mėgstantys valdžios vyrai spaudžia ranką šio grandiozinio projekto laimėtojui Stasiui Bružui, UAB „Projektas KARMA“ komercijos direktoriui.

Ir net didis skeptikas negalėtų prie nieko prikibti, tai tikrai džiugi naujiena, nes kiek gi Raseinių miestas gali gyventi be didžiosios scenos, salės, žiūrovų klegesio?

Šaukštas deguto

RRKC iki šiol dirbo daugiau nei 30 specialistų. Darbo sąlygos, tai yra kabinetai, studijos su sąvoka „europiniai remontai“ iki šiol nieko bendra neturėjo. Tačiau kūrybiški, darbo nebijantys kultūrininkai sugebėjo patys susikurti tokias erdves, kad būtų įmanoma dirbti ir kurti. Tačiau praėjusią savaitę paaiškėjo, kad jie lieka be nieko. Be kabinetų, be salių, studijų ir t.t…Nes „atsitiko“ renovacija be jokio atsarginio plano, o kur gi dirbs žmonės, vyks užsiėmimai ir t.t.

Rugsėjo pabaigoje garbingų asmenų delegacija su meru priešakyje lankėsi kultūros centro patalpose. Mūsų žiniomis RRKC darbuotojams buvo pasakyta, kad pusmetį arba net iki 2023 metų jie galės glaustis viename pastato korpuse ir toliau dirbant bandyti „išgyventi“ didžiulę renovaciją. Lietuviai kantrūs žmonės, reikia tai reikia, o jei reikia tai ir bus. Prasidėjo kraustynės iš vienos pastato dalies į kitą. Tačiau mūsų kultūros šviesuliai praėjusią savaitę buvo aplieti dar vienu šalo vandens kibiru – šį kartą į veidą. Gautas valdžios įsakymas pastatą palikti visiems ir tai padaryti per savaitę. Kur? Ogi kas kur.

Išdraskytas lizdas

Faktas, kad RRKC pastatui remontas reikalingas. Tačiau kodėl, paskelbus renovacijos konkursą, visą vasarą (!!!) nebuvo aptartas planas, kaip ir kur toliau dirbs specialistai? Kodėl žmonėms reikėjo per savaitę išsikraustyti su per dešimtmečius kaupta, puoselėta ir užgyventa manta (sceniniais rūbais, dekoracijomis, batais, garso, šviesos aparatūra ir t.t.)? Ir gyvenant 21 amžiuje, atsakykite į klausimą, kodėl savivaldybės didžiavyriai nenupirko iškraustymo darbų paslaugos? Kodėl kultūros darbuotojai turėjo vilkti dėžes, daiktus, dekoracijas ir t.t. patys? Ar remontuojant mero, ar administracijos direktoriaus kabinetą jie patys nešiotų baldus, dėžes su dokumentais?

Tik kantrūs kultūros darbuotojai gali dirbti prie WC, tose pat patalpose laikyti savo rankomis gamintus, scenai reikalingus atributus

Čia tik faktai ir techninės detalės, o jei pagalvotume, kaip jaučiasi mūsų kultūros puoselėtojai po tokio elgesio? Būtų atskira tema, ar ne? Gėlės ir dėmesys jiems būna skirti tik, kai į rajoną atkeliauja garbūs apdovanojimai, ar minint kurio nors kolektyvo veiklos n-tą dešimtmetį. Skaudu, net žiūrint iš šalies. Tačiau kultūros centro darbuotojai kantriai pakavosi, dėliojosi, tampėsi, kraustėsi…

Misija – išsikraustyti per savaitę – įvykdyta

RRKC patalpose dirbo 3 kitos ugdymo įstaigos – Meno mokyklos-  darbuotojai. Šios įstaigos direktorė Raminta Sakavičienė informavo, kad jie labai stengėsi kuo greičiau (kad turi išsikelti buvo informuoti tik rugsėjo 27 d.), rasti naujas darbo vietas savo darbuotojams. Tad Teatro užsiėmimai vyks policijos pastato kieme esančiuose patalpose, šokių – Raseinių specialiosios mokyklos pastate.


 Pirmasis Raseiniuose apdovanojimą „Aukso paukštė“ pelnęs teatro kolektyvas „Svajoklis“ su savo virš 30 studiją lankančių vaikų, įsikūrė policijos pastate

Nuo šio pirmadienio kultūros centro pastate darbuojasi statybininkai. Kultūros darbuotojai išmėtyti ne tik po visą miestą, teko girdėti, kad net po kaimus.

Raseinių rajono Kultūros centro direktorė Inga Šatkauskienė paklausta, kur įkurdinti jos darbuotojai – pateikė išsamų ir gan ilgą sąrašą – apibendrinant – visur. Nuo viešosios bibliotekos, miesto seniūnijos pastato iki Raseinių specialiosios mokyklos. Linksmiausia situacija su KC įrašų studija – jie iškelti į Kalnujų seniūniją.

Tik reiktų atkreipti dėmesį, kad garso įrašų studijai reikia labai specifinių patalpų. Neužtenka tik stalo, kur kompiuterį padėti ir šilta būtų. Tad mąstant logiškai, darbuotojas ne vienas, tad reikės dviejų kabinetų, kurie turės būti padengti specialia garsui nepralaidžia medžiaga. Ir kažkodėl net nekyla abejonė, kad tą darbą turės atlikti patys KC darbuotojai. Čia politika tokia – norit dirbti – įsirenkit patys. Ir žinant skurdų kultūros finansavimą, dar nenustebins faktas, kad garsui nepralaidi medžiaga bus naudojama ta pati, tai yra iš seno kabineto patys nusiplėš, ir tikėkimės ne pėsti į Kalnujus nusineš, ir užklijuos.

Ateitis aiški. Režisieriui prireikus sukurti garso takelį spektakliui, šokiui, renginiui – marš takeliu į Kalnujus, arba už savo pirktą kurą, galės ir nuvažiuoti. Kam skauda galvą? Svarbiausia, kad Kalėdines eglutės įžiebimo šventė įvyktų ir rajono „svarbiausieji“ galėtų ant scenos sužibėti, o kur ir kaip viskas bus kuriama – kuriančiųjų reikalas.

Pasak Kultūros centro direktorės, administracija, kultūros specialistai bus įkurdinti Raseinių pagalbos šeimai namuose. Taigi nuo šiol tuos pastatus bus galima vadinti pagalbos Kultūrai namais, už kuriuos pagal panaudos sutartį KC mokės pinigus: už šildymą, elektrą, vandenį. Tiesa, teko nugirsti, kad Pagalbos šeimai namų direktorė nusiteikusi labai geranoriškai ir palieka net dalį savo inventoriaus. Miesto seniūnija, Šaltinio progimnazija, biblioteka, Atviras jaunimo centras, kitos įstaigos nuomos imti kol kas neplanuoja.

„Kol kas neišspręstas aparatūros, dekoracijų, kurioms reikia šiltų patalpų, klausimas,“- paklausta atsako direktorė. Mat ne visos kaimuose esančios, KC priklausančios patalpos, yra šildomos.

Bet čia jau reikia manyti, pačios direktorės reikalas sugalvoti, kur viską padėti. O gal iš trijų mūsų rajono valdžios olimpe esančių vyrų atsiras norintis padėti? Na žinote, suprantantis, ką reiškia kraustytis.

Reziumė. Iki kol raseiniškiai, o svarbiausiai, tie kurie kuria kultūrą Raseinių rajone, galės grįžti į savo darbo vietą praeis mažiausiai 3 metai. Pagal sutartį, su galimybe pratęsti sutartį du kartus po 1 metus. Suskaičiavot 5? Mes irgi. Daug, bet mes visi kantrūs. Tik kodėl viso proceso, kultūros darbuotojų iškraustymo nebuvo galima suplanuoti civilizuotai?

Bet nuo kada pamotei rūpi podukra, politikui – kultūra?

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us