Raseinių naujienų portalas

KitaKultūra

Savivaldybėms atrišamos rankos spręsti dėl sovietinio paveldo kapinėse

Kultūros ministras Simonas Kairys sako antradienį pasirašysiantis įsakymą, kuriuo šalies savivaldybėms bus atrišamos rankos spręsti dėl sovietinio paveldo kapinėse.

„Su šios dienos pakeitimais keičiasi kriterijų aprašas ir savivaldybių vertinimo tarybos arba su Kultūros paveldo departamentų, nes tik septynios savivaldybės vertinimo tarybas turi, prasidės procesas, be to buvo aklavietė, buvo galima diskutuoti, bet tai ir pasibaigtų diskusijomis“, – BNS antradienį sakė S. Kairys.

„Turėtumėme darbo dienos gale tai paleisti, ir savivaldybėms, kurios bus iniciatyviausios, atsiriš tas procesas, rankos, kad sprendimai būtų pradedami priimti“, – pridūrė ministras.  

Anot ministro, Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašo pakeitimai dar buvo suderinti su Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijomis siekiant, kad būtų tinkamai pagerbti mirusieji. Kartu, anot jo, siekta atskirti, jog kapinėse esančios ir „skleidžiančios agresiją ir simbolizuojančios karą“ skulptūros galėtų būti nukeltos prieš tai panaikinus jų apsaugą.

Minėtą aprašą pakeisti nuspręsta siekiant įvertinti savivaldybių prašymus dėl kapinėse esančių sovietinių memorialų teisinės apsaugos naikinimo. 

Iki šiol kriterijai numatė išimtį, kad į kultūros vertybių registrą įrašomi kapai, neveikiančios kapinės, palaikų laidojimo ir užkasimo vietos. Dėl to dalies savivaldybių ar nacionalinio lygmens Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos negali jų išbraukti iš sąrašo.

Diskusijos dėl sovietinių paminklų nukėlimo atsinaujino po Rusijos invazijos į Ukrainą vasario pabaigoje.

Kultūros ministerijos duomenimis, iš viso Lietuvoje yra 160 saugomų sovietinių karių kapinių ar palaidojimo vietų, pusėje jų yra sovietiniai monumentai.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us