Raseinių naujienų portalas

Sveikata

Uodo įkandimas – ne tik erzinantis, bet ir pavojingas

Vos atšilus orams, žmones pradeda kankinti vieni labiausiai erzinančių vabzdžių – uodai. Iš pirmo žvilgsnio, uodo įkandimas, nors ir yra pakankamai nemalonus, gali pasirodyti nekeliantis didelės grėsmės. BENU vaistinės ekspertė Laura Mockutė įspėja, kad visgi šie kenkėjai gali ne tik sukelti rimtas alergines reakcijas, bet ir kitus sveikatos sutrikimus.

Kas slypi už uodo įkandimo?

Uodai gausiausiai veisiasi orui įšilus iki 20–25 laipsnių, jų daugiau aptikti galima drėgnesnėse vietose, prie vandens telkinių, miškingose teritorijose. Šie kraujasiurbiai dažniau taikosi į tuos žmones, kurių organizmai išskiria daugiau šilumos, prakaito bei anglies dvideginio, tad ne kiekvienas po iškylos gamtoje į namus grįš nusėtas niežtinčių įkandimų.

L. Mockutė pasakoja, jog žmonių bei gyvūnų krauju maitinasi uodų patelės, kurioms reikia kraujyje esančių baltymų kiaušinėlių formavimui. Ant odos nutūpęs ir įkandęs uodas savo kūną pripildo aukos krauju, o atgal įšvirkščia savo seilių baltymų, kurie ir sukelia niežėjimą bei odos patinimą.

„Uodų įkandimai visų pirma išsiskiria erzinančiai niežtinčiu rausvu arba balsvu patinimu, atsirandančiu vos kelios minutės po paties kontakto su uodu. Vieniems įkandus uodui susidaro tamsios dėmės, panašios į mėlynes, dar kitiems – mažos pūslelės. Vis dėlto, nealergiškiems žmonėms šie simptomai praeina savaime, vos po kelių dienų“, – aiškina vaistininkė.

Ji sako, jog įkandus uodui labai svarbu tinkamai prižiūrėti pažeistą vietą, stengtis nesikasyti, nedraskyti, nes lengvai galima užkrėsti įvairiomis infekcijomis. Rekomenduojama įkandimo vietą patepti specialiais pieštukais ar balzamais, kurie sumažins niežėjimą ir patinimą.

Alerginės reakcijos

Anot vaistinės ekspertės L. Mockutės, kai kuriems žmonėms uodų įkandimus įveikti yra kur kas sudėtingiau. Pasireiškusios alerginės reakcijos gali priversti kreiptis ir dėl greitosios medicininės pagalbos.

„Jei oda aplinkui įkandimą parausta didesniame plote, pernelyg daug ištinsta, žmogui pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, atsiranda papildomi išbėrimai, ištinsta limfmazgiai – tikėtina, kad išsivystė alerginė reakcija. Tokiu metu, reikėtų išgerti antihistamininių preparatų bei kreiptis į medikus. Kai kuriems gali pasireikšti ir anafilaksinis šokas – tokiu atveju skubiai reikia adrenalino injekcijos bei nedelsiant vykti į skubios pagalbos skyrių, nes rizikuojama ne tik sveikata, bet ir gyvybe“, – patarimais dalijasi L. Mockutė.

Ji pažymi, jog sunkios reakcijos į uodo nuodus dažniausiai pasireiškia mažamečiams bei tiems, kurie skundžiasi įvairiais imuninės sistemos sutrikimais. Tačiau svarbu nepamiršti, kad alergijos nebūtinai atsiranda vaikystėje. Bet kuriuo gyvenimo periodu žmogui gali išsivystyti alergija maisto produktams, dulkėms, augalams ir kitiems kasdieniams alergenams – šiuo atveju niekuo neišsiskiria ir uodai.

Kaip apsisaugoti?

Anot vaistininkės, yra keletas būdų, kurie padės sumažinti uodų keliamą diskomfortą ir įkandimų skaičių. Visų pirma, prieš vykstant į gamtą, reikėtų rinktis drabužius ilgomis rankovėmis ir klešnėmis, dėvėti skrybėlę ar kepuraitę. Antra, tiek prekybos centruose, tiek vaistinėse galima įsigyti repelentų.

„Vykstant stovyklauti ar užsiimant pramogomis lauke, patartina naudoti repelentus. Jų galima rasti įvairiomis formomis – tepalų, purškalų, taip pat specialių apyrankių. Visgi, jei naudojamas purškiamas ar tepamas repelentas, po kiekvienų maudynių būna jį reaplikuoti, taip pat atsižvelgti į aplikacijos veikimo laiką – dažniausiai jis vyrauja nuo 4 iki 8 valandų. Jei naudojamos apyrankės, jas patartina dėti tiek ant rankų, tiek ant kojų, taip padidinant apsaugą“, – sako L. Mockutė.

Ji taip pat pažymi, kad galima įsigyti ir kitokio pobūdžio purškalus nuo uodų – pastaruosius reikia purkšti ant šalia stovyklavietės ar būvimo vietos esančių krūmų, kad uodai būriuotųsi būtent ten, o ne prie žmonių. Taip pat veiksmingos yra specialios mašalus ir uodus atbaidančios žvakės, citrusiniai eteriniai aliejai. Visa tai padės sušvelninti nemalonią uodų keliamą situaciją ir išvengti galimų nesėkmių.

„Alergiškiems žmonėms svarbu nepamiršti su savimi turėti antihistamininių vaistų bei adrenalino, kurį paskiria šeimos gydytojas. Jis padeda sumažinti anafilaksinio šoko padarinius bei išvengti lemtingomis galinčių tapti pasekmių“, – priduria vaistininkė.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us