Raseinių naujienų portalas

KitaNuomonės

Nauji atsiskaitymų grynaisiais pinigais draudimai gali paveikti ir būsto nuomos rinką. Ką vertėtų žinoti?

Kovojant su šešėline ekonomika ir rūpinantis pinigų plovimo prevencija, nuo šių metų lapkričio 1 d. draudžiami visi atsiskaitymai ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais, jeigu jie viršija 5000 eurų (arba šią sumą atitinkančią sumą užsienio valiuta). Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnysis teisininkas Domantas Velykis primena, kad įstatyme numatomos normos, neleidžia asmenims „apeiti“ naujojo reguliavimo, kadangi nustatyta, kad sandorio šalys neturi teisės fiktyviai skaidyti sandorio į dalis, už kurias atsiskaitymo vertė sumažėtų iki nereguliuojamos sumos.

Reikia suprasti, kad asmenys negali susitarti, kad, pavyzdžiui, už perkamą automobilį bus sumokama devyniais mokėjimais po keturis tūkstančius eurų. Taigi, yra vertinama ne vieno mokėjimo suma, o bendra visų atliktų mokėjimų už konkretų sudarytą sandorį suma.

Kaip tai paveiks būsto nuomos rinką?

Norisi atkreipti dėmesį, kad numatytas ribojimas yra taikomas atliekant atsiskaitymus dalimis pagal iš anksto numatytą sandorio sumą bei to iš anksto nenumačius. Skirtumas tarp šių aplinkybių yra toks – iš anksto numačius, kad sandorio suma viršys 5000 eurų, sandorio šalys privalo nuo sandorio sudarymo atlikti atsiskaitymus negrynaisiais pinigais; o tuo atveju, kai iš anksto nėra numatoma, kad sandorio suma viršys 5000 eurų, sandorio šalys gali atlikti mokėjimus grynaisiais pinigais tol kol bendra suma pasiekia 5000 eurų – šią sumą pasiekus yra privaloma tolesnius mokėjimus atlikti negrynaisiais pinigais.

Reikia pripažinti, kad naujasis teisinis reguliavimas gali atnešti nemažai neaiškumų įvairiose srityse. Tarkime, ar galima į nekilnojamojo turto nuomos sandorį žvelgti kaip į tokį sandorį, kur yra taikomas anksčiau minėtas atsiskaitymas dalimis? Kol kas neaišku, kaip tokius atvejus aiškins teismų praktika, tačiau, pagal dabartinį reguliavimą tikrai gali kilti teisminių ginčų dėl būsto nuomos sandorių, susijusių su grynaisiais pinigais.

Jeigu tokiais atvejais vis dėlto, būtų taikomas šis grynųjų pinigų ribojimas, peršasi išvada, kad įstatymas, turėjęs sumažinti šešėlį, kai kuriose srityse gali jį tik dar labiau paskatinti. Bet kokiu atveju, lauksime teismų išaiškinimo.

Kada atsiskaitymo grynaisiais pinigais ribojimai nėra taikomi?

Atsiskaitymai grynaisiais pinigais viršijant 5000 eurų ribą gali būti atliekami per įstatymuose nustatytus mokėjimo paslaugų teikėjus, tačiau tik tada, kai yra užtikrinamas kliento tapatybės nustatymas. Tai reiškia, kad sandorio šalys be apribojimų grynaisiais pinigais gali atlikti mokėjimus per bankus, kitas kredito ar mokėjimo įstaigas, pavyzdžiui, įnešti grynuosius pinigus į banko sąskaitą banko skyriuose ar bankomatuose; įnešti grynuosius pinigus mokėjimo paslaugų teikėjui, kuris atliks pinigų pervedimą kitai sandorio šaliai.

Taip pat pažymėtina, kad grynaisiais pinigais galima atsiskaityti ir tuo atveju, kai situacija atitinka visas šias sąlygas (akcentuotina, kad bet kurios sąlygos nebuvimas, lemia negalėjimą pasinaudoti šia išimtimi)::

  • jeigu mokėjimo paslaugų teikėjas dėl atitinkamų priežasčių sandorio šalių atsiskaitymo vietoje savo paslaugų neteikia, t. y. asmenys neturi objektyvių galimybių atsiskaityti negrynaisiais pinigais. Pavyzdžiui, jeigu laikinai neveikia mokėjimo paslaugų teikimo procedūros ar banko aplikacija telefone; automobilio pirkimo-pardavimo sutartis yra sudaroma sekmadienį, o mokėjimo paslaugų teikėjas sandorio sudarymo vietovėje dirba tik darbo dienomis ar mokėjimo paslaugų teikėjas atitinkamoje vietovėje iš viso neteikia paslaugų (pavyzdžiui, kaimo vietovėje);
  • sandorio šaliai yra būtina nedelsiant atlikti atsiskaitymą po sandorio sudarymo. Pavyzdžiui, kai yra sudaroma pirkimo-pardavimo sutartis dėl prekės vertos daugiau nei 5000 eurų, o mokėjimo paslaugų teikėjas sandorio metu neteikia paslaugų. Jeigu pirkėjas nori prekę įsigyti iškart, bet pardavėjas nesutinka parduoti prekės, kol nėra atliktas atsiskaitymas už visą prekės kainą, galima mokėti grynaisiais pinigais.
  • akcentuotina, kad po atsiskaitymo grynaisiais, tuos pinigus gavusi sandorio šalis privalo per 10 dienų pranešti Valstybinei mokesčių inspekcijai apie atsiskaitymo grynaisiais pinigais pagal sandorį faktą. Taip pat šis asmuo privalo nurodyti aplinkybes, įrodančias pirmųjų dviejų sąlygų buvimą, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais, nurodyti sandorio objektą, sandorio sumą bei informaciją apie sandorio šalis.

Atsakomybė už ribojimo nesilaikymą

Administracinių nusižengimų kodekse yra numatytos administracinės nuobaudos ir mokėjimą atliekantiems, ir mokėjimą priimantiems asmenims. Baudos dydžiai, priklausomai nuo nusižengimo dydžio, gali svyruoti nuo 100 iki 3000 eurų.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us