Raseinių naujienų portalas

KultūraPramogos

Kaziuko mugė: amatininkai prognozuoja mažesnius pardavimus, bet tikisi geros nuotaikos

Penktadienį Vilniuje prasideda tradicinė Kaziuko mugė – šiemet ji vyks ir gyvai, ir internetinėje erdvėje.

Mugė prasidės teatralizuotomis Šv. Kazimiero eitynėmis nuo Nepriklausomybės iki Katedros aikštės, kur 15 val. bus vyks oficialus jos atidarymas ir bus pristatytas pagrindinis šių metų akcentas – dešimties metrų aukštį siekianti meninė instaliacija „700 verbų“.

Anot mugės organizatorių atstovo Renaldo Gražio, šia instaliacija simboliškai siekiama įprasminti ne tik Vilniaus jubiliejų, bet ir prisidėti prie paramos iniciatyvų, skirtų Ukrainai palaikyti.

„Senovėje tikėta, kad į verbas supinti anksti pavasarį išsprogę augalai saugo namus nuo perkūno, žemę – nuo graužikų ir sausros. Sekmadienį, nuo 11 val., šią meninę instaliaciją puošiančios verbos bus dalinamos mugės lankytojams, kad jų namai, o drauge ir visas kraštas būtų apsaugoti nuo nelaimes skleidžiančių „graužikų“, – teigė R. Gražys.

Per paramos aukcioną bus galima įsigyti ir 30 specialiai sukurtų verbų su žinomų Lietuvos visuomenės atstovų palinkėjimais. Surinktos lėšos bus skiriamos paramos fondui „Mūsų širdys ir rankos Ukrainai“. 

Kaziuko mugėje šiemet įsikurs ir ukrainiečių amatininkų miestelis.

Šeštadienį Rotušės menėje bus kuriama meduoliais kvepianti „Vaikų Kaziuko“ pasaka. 

Be koncertų Katedros aikštėje ir Vilniaus rotušės menėje visą savaitgalį senamiesčio gatvėse šventinę nuotaiką kurs mobilūs folkloro ansambliai, gatvės artistų pasirodymai.

Anot organizatorių, šiais metais Kaziuko mugėje savo gaminius pristatys kiek daugiau nei 500 kūrėjų ir 400 maisto gamintojų. Visoje mugės teritorijoje veiks 15 lauko kavinių.

Sudėjus visus prekybininkų paviljonus vieną po kito, senamiesčio gatvėmis nusidriektų kiek ilgesnė nei keturių kilometrų eilė.

Amatininkai ir tautodailininkai skaičiuoja

Mugės išvakarėse BNS kalbinti prekybininkai abejojo, ar jų apyvartos šiemet bus didesnės nei pernai. Vieni teigė kelsiantys kainas, kiti žadėjo dar pasidairyti, kiek prašys konkurentai, o jau tada spręsti, ar saviškes koreguoti.   

Šaukštus, menteles, baldus ir kitus medinius gaminius Kaziuko mugėse nuo 2007 metų siūlantis Giedrius Mačiuitis iš Plungės įsitikinęs, kad prekyba šiemet bus gera, kadangi ir žmonių nuotaikos geresnės negu pernai: „Ukraina atsilaikė, ir žmonių nuotaikos kitokios“.

Tačiau šeimos įmonės „Kampelis“ atstovas neslėpė, jog šio savaitgalio mugė, į kurią jis atvyks su 1,5–2 tonomis gaminių, gali būti šiek tiek prastesnė nei pernykštė. Tuomet ji buvo „auksinė“, nes pasiekta rekordinė apyvarta.    

„Pagal pinigus gal panašiai surinksime, bet pagal gaminių kiekį parduosime mažiau. Jeigu 20 proc. ir uždirbsime mažiau, būsiu patenkintas. Svarbu, kad gera žmonių nuotaika būtų, o vienas kitas euras ar šen, ar ten…“ – svarstė medžio gaminių meistras.

Jis tvirtino, kad per metus su savo produkcija prekiauja 22–25 mugėse ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje.   

Pasak G. Mačiuičio, jo dirbiniai šiemet kainuos 10–15 proc. brangiau nei pernai.  

Puodynių, ąsočių, įvairių dydžių dubenėlių ir lėkščių iš molio atvešianti Asta Pigulevičienė iš Kuršėnų BNS teigė neprognozuojanti, kokia bus prekyba Kaziuko mugėje, nes pernykštė „buvo gera“ – ji, kaip ir kolegos, sutinka, kad po pandemijos žmonės buvo „visko išsiilgę“. Moteris žadėjo bandyti prekiauti pernykštėmis kainomis. 

„Žiūrėsime, kaip seksis. Mūsų produkcija nėra pirmo būtinumo“, – tvirtino keramikė. 

Pasak A. Piguliavičienės, medžiagos gaminiams brango tris-keturis kartus, todėl norisi, kad „atsipirktų išlaidos ir dar kažkiek liktų“.

„Šiemet teks daugiau parduoti, nes daugiau išlaidų – vien viešbučiai, tos pačios pigiausios mūsų nakvynės, pabrangę vos ne 100 procentų. Dar kuro sąnaudos, sveikatos draudimas, „Sodros“ įmokos“, – pridūrė ji ir pokalbio pabaigoje jau neatmetė galimybės didinti kainas.   

Rankų darbo žvakes iš vaško siūlanti Daiva Juodagalvienė iš Anykščių pokalbiui su BNS atsitraukusi nuo Velykų margučių liejimo sakė į Kaziuko mugę šiemet, kaip ir pernai, nevyksianti – per brangu.

„Vien už vietą kelis šimtus mokėti… Tada man reikia labai daug žvakučių parduoti, bent 500 eurų uždirbti, o mano yra smulkios, neatsiperka. Labai gaila, kad negaliu važiuoti. Turiu ir palapinę nusipirkusi. Nebent su kažkuo kooperuotis“, – tvirtino D. Juodagalvienė.  

Iki pandemijos aktyviai verbomis mugėje prekiavusi 67-erių Karolyna Markevič BNS apgailestavo, kad dėl šeimyninių aplinkybių buvo priversta atsisakyti verbų rišimo. 

„Iš šios veiklos pajamos sudarydavo didelę dalį šeimos pajamų. Bet apdegus namui, sodybą pardavėme ir nebeturiu greito priėjimo prie visokių žolelių, smilgų, neturiu, kur jų laikyti“, – tvirtino verbų rišėja. 

Pasak jos, interneto platybėse radę jos telefoną verbų ieškantys žmonės dar  paskambina – nori užsisakyti.

„Suspaudžia tada širdį, bet atlėgsta pagalvojus, kad verba išlieka Kaziuko mugės svarbiausiu akcentu, kad jų dar ieškoma“, – kalbėjo moteris.        

Mugei internetinėje erdvėje nepatiko 

Svetainės craftson.lt (arba kaziukomuge.lt) savininkai abejojo virtualios prekybos aktyvumu, nes ji vos vos ruseno ir pernai. 2021-aisiais ši svetainė neoficialiai vadinta internetine Kaziuko muge, nes dėl koronaviruso pandemijos buvo atšaukta tradicinė Kaziuko mugė.

Virtualioje erdvėje atidaryta prekyvietė tebeveikia, bet, kaip sako, vienas šio projekto iniciatorių R. Gražys, joje prekyba išsikvėpusi. 

„Toks dalykas, koks buvo 2021 metais, šiemet tikrai nenutiks. Šių metų prekybos prognozė tokia pati, kaip buvo ir 2022 metais“, – BNS teigė R. Gražys. 

Pasak jo, užpernai kovą sulaukta 1722 užsakymų, parduotos 3407 prekės, o pernai kovą – atitinkamai – 88 ir 148. Per visus 2021 metus gauti 2872 užsakymų, įsigytos 2094 prekės, o pernai atitinkamai – 1011 ir 1516. 

Kalėdos svetainėje įsikūrusių parduotuvių prekybos irgi neišjudino – 2021 metų lapkritį–gruodį registruoti 450 užsakymai ir įsigytos 530 prekės, o pernai tais pačiais mėnesiais 312 užsakymais nusipirktos 449 prekės.  

Dauguma parduotuvių iš platformos nepasitraukė, liko net ir tos, kurios taip ir nesulaukė nė vieno pirkėjo.   

Iš viso platformoje buvo įsikūrę maždaug 250 amatininkų, dabar jų liko 212, maždaug pusė sulaukė klientų.

Iki šių metų kovo per visą svetainės gyvavimą prekybininkai sulaukė 5,1 tūkst. užsakymų. Kiekvieną mėnesį sandorius sudaro vidutiniškai 30–50 pardavėjų.

„Kai platforma buvo tik paleidžiama, buvo labai labai didelis susidomėjimo srautas. Tas savaitgalis buvo daugeliui tikrai sėkmingas ir viršijo lūkesčius, kažkas sakė, kad suprekiavo tiek, kiek tikroje Kaziuko mugėje“, – teigė R. Gražys.

Pasak D. Juodagalvienės, 2021 metais pradėjusi veikti platforma buvo labai naudinga, o pernai, kai mugė jau vyko gyvai, pirkimų internetinėje parduotuvėje beveik nebuvo.

„Pernai gal du ar tris užsakymus turėjau“, – apgailestavo ji.  

Tačiau internetinio Kaziuko mugės prekystalio R. Gražys neketina nukraustyti ir platformos nenaikins.

„Vystyti projektą norėtųsi ir planuojame, kol kas nėra tik laiko ir investicijų“,  – BNS teigė R. Gražys. 

Kaziuko mugė Vilniuje vyksta kelis šimtus metų. Spėjama, kad jos ištakos siekia 1604 metus, kai vilniečių eitynės pasitiko iš Romos atvežtą popiežiaus pašventintą karalaičio Kazimiero vėliavą. 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us