Raseinių naujienų portalas

KitaNaujienosNuomonės

Nenešk šiukšlių iš savo kiemo! Ar ši išmintis tinka, kai įtariamas netinkamas pedagogo elgesys su mažamečiais?

Raseinių gyventojos, įtarusios galimą smurtą prieš vaikus vienoje iš grupių lopšelyje-darželyje „Saulutė“, kreipėsi pagalbos į Tarybos narį, Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkės pavaduotoją Airiną Jermolajevą. Mamos išdėstė savo pastebėjimus apie pasikeitusį vaikų (kalbama apie 3 metų amžiaus vaikus) elgesį.

Politikas raštu kreipėsi į rajono merą, Švietimo skyriaus vedėją, kitus atsakingus asmenis, trumpai laiške išdėstydamas iš tėvų išgirstas istorijas apie vienos iš l./d. „Saulutė“ dirbančios pedagogės (pavardė redakcijai žinoma) elgesį: „Vieno vaiko tėvai pasakoja, kad vaikas grįžęs iš darželio, tranko sau per veidą ir sako: „Dar šūkausi? Dar neklausys?“. Vaiko paklausus, kodėl jis taip daro, buvo atsakyta, kad taip daro auklėtoja. Kito vaiko tėvai pasakojo, kad vaikas buvo galimai pastumtas ir nukrito, užsigavo. Tėvai skundėsi, kad grupės auklėtojos tonas, elgesys netoleruotinas, su vaikais elgiamasi grubiai, galimai vartojami necenzūriniai žodžiai“.

Į Tarybos narį susirūpinę tėvai kreipėsi po jau įvykusio susirinkimo su įstaigos vadove, lopšelio-darželio „Saulutė“ direktore Indre Matevičiene. Susirūpinę tėvai baiminosi, kad mažamečių vaikų grupę prižiūrėjusi pedagogė bus tik laikinai perkelta į kitą grupę, nesiimant jokių papildomų veiksmų dėl moters elgesio.

Darželio direktorė: raštiško skundo nebuvo

Lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė Indrė Matevičienė fakto, kad darželio bendruomenėje yra kilę nesusipratimų su viena iš pedagogių, neslėpė. Raštu atsakydama į pateiktus klausimus dėstė: „Vyko pokalbis apie bendrą situaciją grupėje. Šią grupę vaikai lanko nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. Su vaikais pedagogai jau buvo susipažinę prieš jiems pereinant į šią grupę. Prieš tai vaikai lankė ankstyvojo amžiaus grupę, nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. pradėjo lankyti ikimokyklinio ugdymo grupę „X“. Šioje grupėje dalis vaikų buvo naujai pradėję lankyti darželį.

Susirinkimo metu tėvai išsakė savo pastebėjimus dėl galimai netinkamo jų nuomone pedagogo (tos grupės kitų darbuotojų) elgesio su jų vaiku (ryte apsilankiusi šeima išsakė savo pastebėjimus pedagogui), vaikais. Dauguma tėvų pasisakė, jog jų netenkina visi šios grupės darbuotojai ir jie nuo 2023 m. rugsėjo 18 d. (pirmadienio) neturėtų dirbti šioje grupėje. Raštu nepateikė nusiskundimų, pastebėjimų, prašymų ir pan.,“komentavo įstaigos vadovė.

Tėvai palikdami vaiką darželyje, tikisi, kad jis bus saugus

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė komentuodama situaciją teigė, kad patikėdami savo vaiką ikimokyklinės mokyklos kolektyvui, tėvai neabejotinai tikisi, kad bus užtikrintas jo saugumas, kuriamas vaikui palankus emocinis bei psichologinis klimatas. Tačiau tėvams svarbu visada išlikti dėmesingiems ir pastebėti, ar į darželį palydėtas vaikas pasilieka jame noriai, ar ilgainiui nesikeičia jo nuotaika arba elgesys grįžus į namus.

„Jūsų minimas atvejis vaiko teisių gynėjams nėra žinomas. Turint informacijos apie netinkamą personalo elgesį su vaiku ikimokyklinėje įstaigoje ar bet kur kitur vaiko patiriamą smurtą, svarbu nedelsiant pranešti policijai arba vaiko teisių gynėjams. Bet koks galimas smurtas prieš vaiką yra netoleruotinas, gavę informacijos nedelsiant reaguojame, aiškinamės situaciją,“- aiškino vaiko teisių apsaugos specialistė.

Problema išspręsta pedagogę perkėlus į kitą grupę?

Mums pavyko susisiekti su keliais tėvais, kurių vaikai galimai nukentėjo nuo pedagogės elgesio. Bendraujant susidarė įspūdis, kad tėvai jaučia nemažą baimę ir dėl vaikų saugumo, ir dėl galimo viešumo. Paklausti, ar ugdymo įstaigos vadovei jie pateikė raštišką pretenziją dėl minimos pedagogės elgesio, ar turi kitokių įrodymų apie nederamą elgesį su trimečiais, į abu klausimus buvo atsakyta „ne“. Dėl to, kad biurokratinis aparatas suktis ir fiksuoti faktą pradeda tik tuomet jei yra dokumentas, mažamečių vaikų tėveliai nepagalvojo. O kaip įrodyti galimą psichologinį ar fizinį smurtą, kai grupę lanko 3 metų vaikai, o jų tėveliai tuo metu dirba? Iš pradžių anonimiškai gan noriai bendravę tėvai, po kelių valandų savo nuomonę pakeitė, sakydami, kad problemas išsispręs patys ir viešumo jie nenori.

Tėvų žodis prieš pedagogės žodį

Lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė Indrė Matevičienė teigė, kad su minima pedagoge ji buvo susitikusi tą pačią dieną, po susirinkimo su tėvais, rugsėjo 15-ą: „Asmuo neigė, kad elgėsi netinkamai. Įvardino visą informaciją kaip šmeižtą. Pripažino, kad balso tembras yra aukštas, garsus ir pan.“,- apie pokalbį su pedagoge rašė direktorė.

Po 2 val. trukusio susirinkimo su tėvais įstaigos vadovė teigia, kad situaciją aptarė su pavaduotoja ugdymui, socialiniu pedagogu, grupės darbuotojais, Vaiko gerovės komisija. Pasak direktorės, stebima minėtos grupės vaikų savijauta, elgesys ir panašiai.

Paskutinėmis žiniomis, problemą dėl auklėtojos elgesio iškėlę tėvai, gali lengviau atsipūsti.  Kaip teigia darželio vadovė I. Matevičienė, suformuota nauja komanda, dirbsianti su trimečiais vaikais.

Mūsų žiniomis, galimai netinkamu elgesiu kaltinama pedagogė savo darbą ir toliau tęs toje pačioje ugdymo įstaigoje, tik su kita mažamečių grupe.

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė paklausta apie sprendimus, kuriuos reikia atlikti, įtarus smurtą, teigė: „Gavus pranešimą dėl galimo smurto ugdymo įstaigose, svarbu pasirūpinti ne tik vieno vaiko, dėl kurio buvo kreiptasi, saugumu, bet ir užtikrinti saugumą kitiems kartu esantiems vaikams. Dėl to svarbu, jog į galimai smurtines situacijas atsakingai pasižiūrėtų ir vieningai jas spręsdami bendradarbiautų tiek tėvai, tiek ugdymo įstaigos, švietimo skyriaus bei pagalbą teikiančių tarnybų atstovai“.

Kilus klausimams galima konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112. 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us