Raseinių naujienų portalas

Kita

„Sodra“: Didesnės pensijos jau pasiekia gavėjus

Birželį senatvės pensijų, netekto darbingumo (invalidumo) ir našlaičių pensijų gavėjai sulaukia didesnių sumų. Šios socialinio draudimo pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, nuo birželio jos papildomai padidintos 5 procentais.

Vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija siekia apie 482 eurus (padidėjo 22 eurais), o turint būtinąjį stažą – 510 eurų (padidėjo 25 eurais). Vidutinės netekto darbingumo socialinio draudimo pensijos, priklausomai nuo asmenims nustatyto netekto darbingumo lygio, papildomai didėjo nuo 10 iki 21 euro. Socialinio draudimo bazinė pensija lygi 225,84 euro, o pensijų apskaitos vieneto vertė – 4,94 euro.

Kiekvieno žmogaus pensijos augimas priklauso nuo jo įgyto stažo ir pensijos apskaitos vienetų skaičiaus ir yra apskaičiuojamas individualiai.

Priklausomai nuo gyvenamosios vietos ir pasirinkto mokėjimo būdo, pensijos kas mėnesį mokamos iki mėnesio 26 d. Gavėjai, kurie gauna pensijas į banko sąskaitas, pavedimų sulauks nuo birželio 8 d. iki birželio 13 d. Žmones, kurie pasirinko gauti pensijas į namus arba jas atsiimti pašto skyriuose, mokėjimai pasieks nuo birželio 10 d. iki birželio 26 d.

Nuo liepos padidėjimą pajus kitų pensijų ir socialinių išmokų gavėjai – žmonės, kurie gauna išankstines senatvės pensijas, nukentėjusiųjų asmenų valstybines pensijas, pirmo ir antro laipsnio valstybinę pensiją, mokslininkų, pareigūnų ir karių valstybines pensijas. Didesnių išmokų taip pat sulauks šalpos senatvės pensijų, šalpos kompensacijų, šalpos neįgalumo pensijų, šalpos našlaičių pensijų gavėjai. Padidės ir kompensacinės išmokos profesionaliojo scenos meno įstaigų kūrybiniams darbuotojams. Visos šios išmokos mokamos už praeitą mėnesį, todėl nuo birželio padidintos pensijos ir kompensacijos bus mokamos liepą.

Ką reikia žinoti mažiausių pensijų gavėjams

Pensijų padidėjimas visuomet sukelia klausimų socialinio draudimo pensijų gavėjams, gaunantiems pačias mažiausias pensijas ir pensijų priemokas. Turinčiųjų būtinąjį stažą visų gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis. 2022 metais jis siekia 267 eurus. Jei būtinojo stažo žmogus nesukaupė, primokama mažiau. Tada priemokos dydis priklauso nuo turimo ir būtinojo stažo santykio.

Gali būti, kad kai kurie mažiausių pensijų gavėjai birželį sulauks didesnių nei įprasta sumų, o liepą išmokėta suma vėl bus tokia pati kaip gegužę. Taip yra dėl to, kad pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, o priemokos – už praėjusį, įvertinus visų praeitą mėnesį gautų pensijų ir išmokų dydžius.

Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, senatvės pensija šiais metais siekė 250 eurų ir buvo mažesnė nei 267 eurų, tad jis gaudavo ir 17 eurų priemoką mažų pensijų gavėjams. Visa žmogaus gaunama suma buvo 267 eurai. Po indeksavimo pensija padidėjo 12,50 euro ir nuo birželio siekia 262,50 euro. Taigi, birželį pensininkas gaus padidėjusią pensiją už birželio mėnesį, o mažiausios pensijos priemoką – 17 eurų – už gegužės mėnesį. Visa suma birželio mėnesį – 279,50 euro.

Liepos mėnesį žmogus gaus pensiją už liepos mėnesį – 262,50 euro ir priemoką už birželio mėnesį. Kadangi jo padidėjusi pensija nesiekia minimalių vartojimo poreikių dydžio, bus primokama tiek, kad visų išmokų suma būtų ne mažesnė nei 267 eurai. Taigi, liepą žmogus, kaip ir anksčiau, gaus 267 eurus. Jei po padidėjimo gavėjo pensija bus didesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis, priemoka nebebus mokama.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us