Raseinių naujienų portalas

NaujienosPolitika

Tarybos posėdžio atgarsiai: artimiausioje ateityje didėsiančios kainos?

Šią savaitę vykusiame tarybos posėdyje neapsieita be vis aštrėjančio politikavimo ir skambių frazių. Smagus rinkimų sezonas – atidarytas!

Posėdyje nedalyvavo tik du tarybos nariai: Romaldas Zubiela ir Rimantas Gunevičius. Iš likusių 23 tarybos narių viena dalis ramiai ir vangiai stebėjo ir klausėsi (didžioji dalis valdančiosios daugumos), kita dalis – opozicija – „spirgėjo“ ir politikavo.

Kad rinkimų sezonas atidarytas ir įgauna pagreitį, tapo aišku jau tarybos posėdžio pradžioje, kalbančių ir pasisakančių, regis iki kovo 5 d., kai finišuos savivaldybių tarybų ir merų rinkimų maratonas, tik daugės. Tad ir šis posėdis užtruko kiek ilgiau – 3 valandas.

Rajono mero Andriaus Bautronio inicijuotas sprendimo projektas dėl siūlymo prisijungti prie vieningos Kauno regiono viešojo transporto elektroninio bilieto sistemos – buvo palaikytas absoliučiu nesusipratimu arba valdiškų pinigų mėtymu į balą.

Jeigu prie šios sistemos jungtųsi visos Kauno regiono savivaldybės iš Raseinių savivaldybės biudžeto reiktų investuoti daugiau nei 12 tūkstančių eurų įrangos įsigijimui, už įrangos aptarnavimą mokėti dar daugiau nei 22 tūkst. Eurų (5 metus). O naudos – lygiai nulis, nes kaip paaiškėjo diskusijų metu, net realių maršrutų jungiančių Kauno regioną su Raseiniais – nėra.

Politikui Dariui Ulickui paklausus, paaiškėjo, kad nei viena Kauno regiono savivaldybė šiai brangiai idėjai dar nėra pritarusi, o prijungti prie šios sistemos vieną autobusą kainuotų apie 3 000 eurų.

Politikai šiam elektroninių bilietų sistemos diegimui nepritarė.

Paskola „Raseinių šilumos tinklams“ su politine reklama

UAB „Raseinių šilumos tinklai“ kreipėsi į rajono savivaldybės tarybą prašydami suteikti garantą 500 tūkst. Eur paskolai. Valstiečiui Zigmui Pranckui paprašius paaiškinimo į tribūną lipo nustebęs įmonės vadovas Modestas Globys: „Nelabai suprantu, kokių paaiškinimų dar reikia. Praėjusio tarybos posėdžio metu pateikiau išsamią informaciją. Pabrangusi elektra, katilo remontas,“- dėstė direktorius, kuriam teko, pasak rajono mero, pabūti ir politinės reklamos dalyviu. Darbietis Vaidas Kuzmarskis perklausė: „Ar pagrindinė šios paskolos suma būtų skirta įmonės įsiskolinimui už elektrą padengti? Jei teisingai išgirdau tai yra apie 200 tūkst. eurų, ar ne? „Raseinių šilumos tinklų“ vadovas patvirtino, kad taip, ir ji auga bei didėja. „2020 metais, jūs direktoriau, paneikite arba patvirtinkite, ėjo valstybės projektai saulės parkų įrengimui su intensyvumu 80 proc. Europos sąjungos lėšų ir 20 proc. savivaldybės lėšų. Ar jūs teikėte prašymą savivaldybei ir tarybai, kad šis projektas būtų įgyvendintas? Jei šis projektas būtų laiku įgyvendintas ar būtų šiai dienai tokie pat nuostoliai?“ – V. Kuzmarskis toliau klausinėjo įmonės vadovą. Direktorius atsidusęs paaiškino, kad taip, tokie kvietimai teikti paraiškas buvo, tik ES, jiems, kaip UAB-ui būtų dengę ne 80, o 60 procentų. Tačiau įmonės teiktas pasiūlymas savivaldybės administracijos buvo atmestas. Darbiečiui paprašius sukonkretinti, kas atmetė siūlymą „Šilumos tinklams“ statyti saulės energijos elektrinę, M. Globys atsakė: „Jei konkrečiai, tai įmonės valdyba“.  Toliau besiaiškinant tai kas konkrečiai – meras ar savivaldybės administracija atmetė šį pasiūlymą, direktorius sukonkretino, kad vien paprašius dotacijos iš rajono savivaldybės administracijos buvo gautas neigiamas atsakymas.

Po šios diskusijos meras mestelėjo, kad tarybos narys V. Kuzmarskis pamiršo pasakyti, kad skleidžiama neatlygintina politinė reklama. Įpykęs opozicijos atstovas atšovė, kad jei valdžioje esantys vyrai būtų laiku priėmę sprendimą, šiandien „Raseinių šilumos tinklų“ vadovui nereikėtų prašyti paskolos skirtos skolų už elektrą dangstymui. „Mano žiniomis meras tiesiogiai įmonei yra davęs atsakymą, kad šiai dienai tokie projektai yra neefektyvūs ir nenaudingi. Jei reikės galėsiu pateikti ir įrodymus,“- į komentarą apie politinę reklamą rėžė darbietis.

Šiukšlių mokestis didės?

Toliau didžioji dalis sprendimų, pateiktų svarstyti rajono tarybos nariams per 55-ąjį tarybos posėdį, priimti be didelių diskusijų, išskyrus du paskutinius: VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – KRATC) prašymas padidinti mišrių atliekų tvarkymo mokestį ir diskusijas sukėlusi idėja pasirašyti susitarimą dėl lėšų skyrimo iš rajono biudžeto Raseinių rajono kultūros centro renovacijos užbaigimui.

KRATC – atliekų tvarkymo centras išvardino net 5 punktus, kodėl didinamas taip vadinamas „vartų mokestis“. Iki šiol už mišrių komunalinių atliekų toną buvo mokama 62,81 Eur. Tarifą norima padidinti iki 98,22 Eur (kaina be PVM už 1 toną). Tad  mišrių atliekų tona pabrangs net 35, 41 Eur. (nuo 2023 m. kovo 1 d.)

KRATC atstovė į tarybos nario Z. Pranckaus klausimą didėja ar mažėja atliekų kiekiai iš Raseinių rajono, atsakė, kad taip, kiekiai mažėja. O ar kiekio mažėjimas didina RATC pelną ar mažina, įmonės atstovė atsakė labai miglotai: „Taip, kuo mažesnis kiekis atliekų, tuo mažesnės mūsų pajamos, bet kadangi pirminis rūšiavimas metai iš metų gerėja ir į mūsų įrenginius atliekų papuola mažiau ir automatiškai mums vienos tonos įkainis auga. O mums įrenginius, kuriuos turime reikia išlaikyti, prižiūrėti.“

„Jei mes patvirtinam šį sprendimą, ar ateityje reikės didinti rinkliavos mokestį gyventojams? Ir kiek tai būtų?“ – domėjosi tarybos narys Algirdas Gricius. Raseinių rajono savivaldybės administracijos specialistas į klausimą atsakė, kad dar nežinia: „Jei atliekų kiekis išliktų panašus, tai savivaldybei per metus suma padidėtų virš 300 tūkstančių eurų.“ Daugiau jokių skaičiavimų pateikta nebuvo.

Tarybos narys Mingaudas Tamaliūnas skaitydamas sprendimo projekte įvardintas priežastis dėl ko KRATC nori kelti įkainį pastebėjo, kad nurodytų priežasčių sumų didėjimas 20-30 proc., o atliekų tvarkytojai savivaldybės prašo pakelti kainą net 56 proc. „Kodėl toks didelis skirtumas?“- klausė tarybos narys. Į tribūną išbėgęs iš Kauno atvykęs specialistas bandė įrodyti, kad politikas paminėjo ne pagrindines kainos kėlimo priežastis, pasak atstovo – didėja taršos mokestis, paskui atsiranda papildomos sąnaudos ir t.t.

Kad ir ką klausė mūsų rajono politikai, KRATC samdomi konsultantai įrodinėjo, kad taip vadinamo „vartų“ mokesčio įkainio kėlimas yra išanalizuotas ir jų nuomone – pagrįstas.

Iš 21, iki posėdžio pabaigos likusio tarybos nario, PRIEŠ šį sprendimą balsavo 11 tarybos narių, susilaikė 8, UŽ balsavo vos vienas tarybos narys. Kol kas šiam sprendimui nepritarta. Deja, bet mūsų rajono politikų išsakyta nuomonė lygi nuliui, jei kainos kėlimui pritars Kauno miesto ir rajono savivaldybės, su skaudžiu „vartų“ brangimo faktu, teks susitaikyti visoms Kauno regiono savivaldybėms.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us